Wydawca treści
Położenie
Położenie geograficzne zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Wieluń na tle innych nadleśnictw
Położenie geograficzne zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Wieluń określają współrzędne: 18o26' do 19o05' długości geograficznej wschodniej i 51o06' do 51o60' szerokości geograficznej północnej. Powierzchnia zasięgu terytorialnego nadleśnictwa wynosi 1463,50 km2.
Uwzględniając regionizację przyrodniczo-leśną, wg Siedliskowych podstaw hodowli lasu z 2002 r., lasy Nadleśnictwa Wieluń położone są w VI Krainie Małopolskiej, dzielnicy 1-ej Sieradzko-Opoczyńskiej i Łódzko-Opoczyńskiej oraz część w 6 Woźnicko-Wieluńskiej w mezoregionie Sieradzko-Łódzkim.
Pod względem geograficznym, zgodnie z podziałem przedstawionym przez J. Kondrackiego w „Geografii regionalnej Polski" z 1998 r., omawiany teren należy do następujących jednostek geograficznych:
Obszar: Europa Zachodnia
Podobszar: Pozaalpejska Europa Zachodnia
Prowincja: Niż Środkowoeuropejski, Wyżyny Polskie
Podprowincja: Niziny Środkowopolskie oraz Wyżyna Śląsko-Krakowska
Makroregiony : Nizina Środkowo-Mazowiecka, Nizina Południowo-Wielkopolska, Wyżyna Woźnicko-Wieluńska
Mezoregiony: Wysoczyzna Wieruszowska, Wyżyna Wieluńska, Obniżenie Listwarty-Prosny, Kotlina Szczercowska, Wysoczyzna Złoczewska,Wysoczyzna Bełchatowska, Próg Woźnicki
Strefa roślinności - Lasy mieszane środkowo-europejskie
PODZIAŁ TERYTORIALNY NADLEŚNICTWA
Nadleśnictwo Wieluń położone jest w województwach: łódzkim i opolskim w następujących powiatach i gminach wyszczególnionych w poniższym zestawieniu:
W skład Nadleśnictwa Wieluń wchodzą trzy obręby leśne: Cisowa, Czarnożyły i Kraszkowice. Zestawienie powierzchni w ramach obrębów przedstawia poniższa tabela.
Najnowsze aktualności
Certyfikat PEFC
Certyfikat PEFC
W grudniu 2023 roku oraz styczniu 2024 roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi został przeprowadzony audyt gospodarki leśnej w systemie PEFC przez zespół audytorów z Urzędu Dozoru Technicznego.
Audyt został przeprowadzony w biurze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi oraz w wytypowanych przez audytora nadleśnictwach tj.: Radomsko, Bełchatów, Gostynin, Kutno i Łąck.
Podczas audytu nie stwierdzono niezgodności, a w jego wyniku naszej Dyrekcji został przyznany kolejny certyfikat o numerze:
CSL/1266/2024
w zakresie „Trwałe i zrównoważone zagospodarowanie lasów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi”.
Integralną częścią przyznanego certyfikatu jest załącznik z subcertyfikatami dla wszystkich 19 nadleśnictw łódzkiej Dyrekcji.
Okres ważności od 13.01.2024 r. do 12.01.2027 r.
Dokument wraz załącznikiem dostępny pod adresem: https://www.lodz.lasy.gov.pl/certyfikaty