Asset Publisher Asset Publisher

Historia Nadleśnictwa Wieluń

Legenda głosi, iż w roku 1283, książę Władysław Odonicz polując w tutejszych puszczach, napotkał w lesie jelenia z krzyżem między rogami. Dla upamiętnienia tego niezwykłego zdarzenia kazał wybudować najpierw klasztor, a później osadę, którą początkowo nazywano Jeleń, poźniej Wieleń, a dziś jest to Wieluń.

 

Powstanie Nadleśnictwa Wieluń i jednostek macierzystych

Nadleśnictwo Wieluń z siedzibą w Wieluniu powstało 01.01.1974 r. z połączenia Nadleśnictwa Kraszkowice i Nadleśnictwa Cisowa. Z dniem 01.01.1976 r. w skład Nadleśnictwa Wieluń włączono obręb Czarnożyły z Nadleśnictwa Złoczew oraz obręb Sokolniki z Nadleśnictwa Sokolniki.

Od dnia 01.01.1979 r. w ramach dostosowania granic nadleśnictw do granic województw, ze stanu nadleśnictwa zdjęto obręb Sokolniki oraz leśnictwa Marki i Strojec. Stan taki pozostaje do dnia 01.04.2004, kiedy to w granice terytorialne powraca Leśnictwo Marki (wraz z wcielonym Leśnictwem Strojec), odłączone od Nadleśnictwa Olesno. Leśnictwo Marki powiększa terytorialnie Obręb Cisowa.

Organizatorem nadleśnictwa Wieluń był Bohdan Mórawski, a od dnia 01.10.1992 r. pełni funkcje nadleśniczego mgr inż. Andrzej Pychyński.

Nadleśnictwo Cisowa

Nadleśnictwo utworzone zostało po I wojnie światowej w roku 1921, pod nazwą Nadleśnictwo Rudniki. Przed II Wojną Światową nastąpiła zmiana nazwy na Nadleśnictwo Cisowa, nazwa ta została utrzymana dla dzisiejszego obrębu.

W 1945 r. reaktywowano nadleśnictwo Cisowa z siedzibą w Leśnictwie Marki pod kierownictwem Włodzimierza Jaskólskiego. Pierwszym nadleśniczym do roku 1947 był Kazimierz Desko, następcą jego został inż. Stanisław Pychyński. W latach 1957-1964 funkcje nadleśniczego pełnił inż. Michał Wiliński, ostatnim nadleśniczym do roku 1974 był inż. Stanisław Konarzewski.

Nadleśnictwo Czarnożyły

Nadleśnictwo Czarnożyły zostało utworzone w lutym 1945 r. przez pełnomocnika ALP inż. Stanisława Ojrzyńskiego, z siedziba początkowo w Skrzynnie, a następnie w Ostrówku. Pierwszy nadleśniczy to inż. Stefan Rogulski. Od końca 1952 r. do swojej śmierci w 1957 r. nadleśniczym był Edmund Tarka. Po nim następuje Jan Józefczyk, a od 10.05.1958 r. do dnia włączenia nadleśnictwa w nadleśnictwo Złoczew tj. 17.12.1971 r. Henryk Szczepaniak.

Nadleśnictwo Kraszkowice

Nadleśnictwo Kraszkowice zostało utworzone w lutym 1945 r. z siedzibą w Mierzycach. Pierwszym nadleśniczym został inż. Stanisław Ojrzyński. W 1946 r. nadleśnictwo obejmuje Stanisław Sujecki. W roku 1952 pełni funkcje nadleśniczego Mieczysław Ignatjew. Od 1953 do 1959 r. nadleśniczym jest Marian Łaskawiec. Następcą jego aż do momentu utworzenia Nadleśnictwa Wieluń zostaje Bohdan Mórawski.

Historia gospodarowania w lasach Nadleśnictwa Wieluń

W latach 1945-1950 gospodarka prowadzona była na podstawie tzw. przybliżonej tabeli powierzchni klas wieku drzewostanów, rozmiar użytkowania był zgodny z ustalonym w oparciu o dane ww. tabeli.

Na lata pięćdziesiąte dla lasów ww. nadleśnictw powstały plany gospodarcze prowizorycznego urządzania lasu. W trakcie obowiązywania planów i zgodnie z wówczas obowiązującymi zasadami dużą część pozyskania prowadzono w rębniach gniazdowych, a co za tym idzie odnawiano pod osłoną drzewostanu.

Błędem tamtego okresu było stosowanie rębni gniazdowych w szerokim spektrum siedlisk, nawet na siedliskach borowych, gdzie niepowodzenie odnowienia na gniazdach przyczyniło się do zaniechania stosowania tej rębni.

Kolejne plany urządzania lasu - już definitywnego- zakładały stosowanie rębni gniazdowych i częściowych w znikomym rozmiarze.

Z analizy wykonania planów w latach siedemdziesiątych wynika, iż globalnie wykonano 109% zaprojektowanego użytkowania rębnego. W okresie tym projektowane były przeważnie rębnie zupełne, lecz dokonano z dobrym wynikiem odnowienia pod osłoną ok. 50 ha, co stanowiło 700% planu. Działanie takie wyprzedzało oficjalne zmiany w założeniach gospodarowaniem lasu, a zwłaszcza sposobie użytkowania i inicjowania nowego pokolenia drzew. Zastosowanie w gospodarce leśnej na szeroką skalę rębni złożonych, nacisk na wykorzystywanie naturalnego odnowienia lasu i ciągłość lasu wynikają z założeń "Ustawy o lasach" z 1991 r., która zaistniała dopiero w obecnie obowiązującym "Planie Urządzania Lasu" na okres 01.01.1997 do 31.12.2006 r.

Obecny kształt nadleśnictwa

Nadleśnictwo Wieluń wg stanu na 01.01.2009 r. składa się z 13 leśnictw, zorganizowanych w 3 obręby:

  pow. ogólna 7 480 ha
  pow. ogólna 3 059 ha
  pow. ogólna 7 194 ha

Łącznie powierzchnia Nadleśnictwa:

* powierzchnia bez współwłasności

17 733 ha*

  • Obręb Cisowa
  • Obręb Czarnożyły
  • Obręb Kraszkowice

Zasięg terytorialny nadleśnictwa wynosi 1463,50 tys. km2, i rozpościera się na obszarze województwa łódzkiego i opolskiego w 5 powiatach - wieluńskim, pajęczańskim, bełchatowskim, wieruszowskim i oleskim.

Większość lasów Nadleśnictwa Wieluń położona jest w VI Krainie Małopolskiej w dzielnicy Sieradzko - Opoczyńskiej, część zaś w Woźnicko-Wieluńskiej. Piękny krajobraz, wraz z licznymi walorami przyrodniczymi, oprócz pasjonatów doceni każdy turysta mogący odwiedzić nasze okolice.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zakup lasów i gruntów do zalesienia

Zakup lasów i gruntów do zalesienia

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi ogłasza chęć zakupu lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia przez Nadleśnictwa na obszarze swojego działania

Jesteście Państwo właścicielami lasów lub gruntów, które są przeznaczone do zalesienia?

Zapraszamy do złożenia oferty sprzedaży Państwa nieruchomości Skarbowi Państwa - Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasom Państwowym.

W pierwszej kolejności nadleśnictwa są zainteresowane zakupem nieruchomości przylegających lub w bliskim sąsiedztwie gruntów w ich zarządzie, regulujących granicę polno-leśną.

Położenie Państwa działki/ek względem gruntów w zarządzie nadleśnictw możecie sprawdzić przy użyciu Banku Danych o Lasach (BDL) pod adresem https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy używając wyszukiwarki działek ewidencyjnych i Mapy BDL – Mapa form własności. Za pośrednictwem BDL możecie Państwo sprawdzić, z którym nadleśnictwem należy się kontaktować w celu złożenia oferty.

Kupując lasy i grunty przeznaczone do zalesienia nadleśnictwa realizują założenia Zarządzenia nr 79 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie zasad powiększania zasobów leśnych w wyniku nabywania lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia przez jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, opracowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa.

Odnośniki do ogłoszeń publikowanych przez Nadleśnictwa w zasięgu terytorialnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi znajdują się poniżej:

Nadleśnictwo Bełchatów

Nadleśnictwo Brzeziny

Nadleśnictwo Gostynin

Nadleśnictwo Grotniki

Nadleśnictwo Kolumna

Nadleśnictwo Kutno

Nadleśnictwo Łąck

Nadleśnictwo Opoczno

Nadleśnictwo Piotrków

Nadleśnictwo Płock

Nadleśnictwo Poddębice

Nadleśnictwo Przedbórz

Nadleśnictwo Radomsko

Nadleśnictwo Radziwiłłów

Nadleśnictwo Skierniewice

Nadleśnictwo Smardzewice

Nadleśnictwo Spała

Nadleśnictwo Wieluń

Nadleśnictwo Złoczew