Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Wykaz zadań ujętych w PUL:

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzedaż drewna opałowego

Sprzedaż drewna opałowego

Zapraszamy do zakupu drewna opałowego prosto z lasu!

Dlaczego warto wybrać drewno jako opał?

  • drewno to surowiec odnawialny - stare drzewa zastępowane są nowymi dzięki obsiewowi nasion lub sadzeniu lasu przez człowieka,
  • w procesie produkcji drewna nie jest zużywana dodatkowa energia (jak np. w procesie produkcji stali czy plastiku) - drewno po prostu przyrasta naturalnie,
  • popiół ze spalania drewna można użyć jako nawóz dla roślin,
  • drewno jest łatwodostępne i ma stosunkowo dobrą cenę

 

Jeżeli zdecydujemy się na drewno jako opał, to warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach i odpowiednio przygotować surowiec.

  1. Drewno najłatwiej połupać, kiedy jest świeże (niedługo po ścięciu)
  2. Drewno powinno być sezonowane, czyli pozostawione do przeschnięcia, przez okres 1,5 - 2 lat.
  3. Drewno najepiej przechowywać na zewnątrz, w miejscu przewiewnym i zadaszonym, np. pod wiatą.

 

Jak kupić drewno z lasu?

Zakup drewna z lasu na własne potrzeby nie jest trudny. Sprzedażą drewna w ilościach detalicznych zajmują się leśniczowie bezpośrednio w kancelariach leśnictw. Przy zakupie drewna zostanie wydany dokument - tzw. asygnata, która potwierdza wydanie drewna kupującemu. Będąc w posiadaniu asygnaty możemy już odebrać swój opał. Drewno składowane jest w lesie i stamtąd musi być odebrane. Załadunek i transport są po stronie kupującego. Stos możemy zidentyfikować po numerze nabitym na drewno - musi on być zgodny z numerem wpisanym na asygnacie.

Tutaj znajduje się aktualna oferta sprzedaży drewna w leśnictwach.

Przed zakupem warto skontaktować się z leśniczym telefonicznie.

Jeżeli nie jesteś pewien które leśnictwo znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania, to skontaktuj się z biurem Nadleśnictwa pod numerem telefonu 438438191 - chętnie doradzimy wybór najbliższego leśnictwa.