Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

W latach 2015-2016 opracowywany został nowy Plan Urządzenia Lasu na lata 2017-2026.

 

Decyzja Ministra Środowiska zatwierdzająca PUL Nadleśnictwa Wieluń

MATERIAŁY DO POBRANIA:

Instrukcja urządzania lasu

Treść Elaboratu i Planu Ochrony Przyrody - Strona BIP Nadleśnictwa Wieluń

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OFERTA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

OFERTA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzania naszych okolic i zapoznania się z ofertą edukacyjną Nadleśnictwa Wieluń.

 

Nadleśnictwo Wieluń prowadzi nieodpłatne zajęcia edukacyjne dla zorganizowanych grup. Zajęcia, warsztaty i zabawy edukacyjne przeznaczone są dla grup maksymalnie 30-osobowych. Większe grupy zapraszamy na spacery z leśnikiem.

 

Proponowane tematy zajęć:

  • "Skarby przyrody" - gra edukacyjna dla najmłodszych,
  • Warstwy lasu,
  • Rozpoznawanie gatunków drzew leśnych,
  • Mieszkańcy lasów i rozpoznawanie tropów zwierząt,
  • Praca leśnika,
  • Drewno - surowiec doskonały.

 

W celu usprawnienia komunikacji oraz dobrej organizacji zajęć dla Państwa i naszej wygody stworzyliśmy formularz zgłoszenia zajęć, dzięki któremu w prosty sposób zaplanujemy spotkanie w lesie lub szkole. W nawiązaniu do przepisów RODO publikujemy również oświadczenie o wyrażeniu zgody na publikowanie zdjęć z udziałem dzieci na stronie Nadleśnictwa Wieluń oraz innych kanałach, które promują edukację przyrodniczo - leśną na terenie naszego nadleśnictwa.

 

Wypełniony formularz wraz z oświadczeniem można wysłać do biura Nadleśnictwa pocztą tradycyjną, pocztą elektroniczną lub dostarczyć osobiście.

W celu poprawnej weryfikacji wniosku i zachowania odpowiedniego terminu na przygotowanie się do zajęć, przedmiotowy wniosek i oświadczenie powinno wpłynąć do Nadleśnictwa na 7 dni przed planowanymi zajęciami. Przesłanie w/w dokumentów jest jednoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją Regulaminu uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych.

fot. Pracownicy Lasów Państwowych prowadzący zajęcia edukacyjne na dożynkach prezydenckich w Spale - wrzesień 2018 r.

 

Grupy zorganizowane mogą zwiedzać ścieżki z przewodnikiem, po uzgodnieniu terminu. 

 

 

Regulamin uczestnictwa, wniosek o przeprowadzenie zajeć edukacyjnych oraz oświadczenie o zgodzie na wykonywanie zdjęć podczas zajęć znajduje się poniżej: