Wydawca treści
Urządzanie lasu
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
- opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
- analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
- program ochrony przyrody,
- określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
W latach 2015-2016 opracowywany został nowy Plan Urządzenia Lasu na lata 2017-2026.
Decyzja Ministra Środowiska zatwierdzająca PUL Nadleśnictwa Wieluń
MATERIAŁY DO POBRANIA:
Treść Elaboratu i Planu Ochrony Przyrody - Strona BIP Nadleśnictwa Wieluń
Najnowsze aktualności
100 sadzonek na 100-lecie Lasów Państwowych
100 sadzonek na 100-lecie Lasów Państwowych
Dziękujemy za ogromne zainteresowanie! Akcja dobiegła końca w dniu 27.03.2024 r.
Wiosna to czas, kiedy sadzimy najwięcej drzew. Dołącz do nas i weź udział w akcji 100 sadzonek na 100-lecie Lasów Państwowych. Odbierz 100 sadzonek modrzewia i posadź z nami drzewa!
Kto może wziąć udział w akcji?
Akcja dedykowana jest dla instytucji, firm, podmiotów publicznych, placówek oświatowych.
Co zrobić, żeby dostać sadzonki?
Wystarczy, że zgłosisz chęć wzięcia udziału wysyłając wiadomość na adres: wielun@lodz.lasy.gov.pl
Gdy tylko otrzymasz potwierdzenie umów telefonicznie termin odbioru sadzonek. Drzewka będą na Ciebie czekać na Szkółce Leśnej w Mierzycach.
Zasadź otrzymane drzewka wokół swojej placówki. Umieść zdjęcia posadzonych drzewek na swojej stronie internetowej lub profilu w mediach społecznościowych. Użyj logo Nadleśnictwa Wieluń i umieść formułkę
O czym warto pamiętać?
Sadzonki, które od nas otrzymasz mają odkryte korzenie. Bardzo ważnym jest, aby nie dopuścić do ich przesuszenia. Dlatego przed odbiorem sadzonek naszykuj na nie np. foliówkę na czas transportu. Dobrym rozwiązaniem będzie zabranie wiadra z wilgotną ziemią, którą przysypiesz korzenie do momentu posadzenia drzewek.
Jak poprawnie posadzić drzewa?
Aby drzewa urosły zdrowe i silne, należy je poprawnie posadzić. Pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:
- Wykonaj dołek na tyle duży, aby pomieścił cały system korzeniowy sadzonki.
- Umieść sadzonkę w dołku tak, aby korzenie nie były zawinięte.
- Zasyp korzenie ziemią i dobrze ją dociśnij. Upewnij się, że sadzonka nie wychodzi z ziemi przy próbie delikatnego pociągnięcia jej w górę.
- Podlej drzewka i upewnij się, że nie zostaną zjedzone przez roślinożerców ani przypadkowo skoszone. Aby temu zapobiec drzewka można ogrodzić lub opalikować.
Jakie miejsce wybrać dla modrzewia?
Modrzew to drzewo wybitnie światłożądne - znajdź dla niego dobrze nasłonecznione miejsce.
Unikaj miejsc, gdzie gleba jest ciężka i stagnuje w niej woda.
Pamiętaj, że modrzewie dorastają nawet do 40 metrów wysokości. Znajdź miejsce, gdzie drzewa będą mogły swobodnie wzrastać. Unikaj sadzenia zbyt blisko budynków i pod liniami energetycznymi.
*Akcja trwa do 27.03.2024 r. lub do wyczerpania zapasów.