Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Rezerwaty przyrody i inne formy ochrony przyrody na terenie nadleśnictwa

Na terenie Nadleśnictwa Wieluń występują 4 rezerwaty przyrody:

  • Rezerwat "Lasek Kurowski"
  • Rezerwat "Mokry Las"
  • Rezerwat "Dąbrowa Niżankowicka"
  • Rezerwat "Węże"

Łączna powierzchnia rezerwatów wynosi około 160 ha.

Na terenie rezerwatów ochroną objęte są gatunki drzew rodzimego pochodzenia, takie jak: sosna, jodła, dąb, olsza i brzoza tworzące drzewostany od III do VIII klasy wieku na siedliskach wilgotnych. Drzewostany te są dobrej jakości technicznej i hodowlanej.

"Bo na tym świecie, wszystko się miecie, w dolinę upadnie góra, tylko trwa stale to boskie dziecię, wieczna, niezmienna: Natura!"   K. Ujejski

   
     

Rezerwat "Mokry Las" to obiekt chroniący fragmenty lasów grądowych z udziałem jodły, grądów niskich i lasów łęgowych, stanowiących relikty zbiorowisk leśnych pokrywających niegdyś cały obszar uroczyska, w którym rezerwat jest położony. Teren rezerwatu stanowi więc lokalną ostoję gatunków flory i fauny, które związane są z siedliskami niskich torfowisk i łęgów oraz wilgotnych grądów.

Rezerwat "Lasek Kurowski" to obiekt chroniący lasy z udziałem jodły przy granicy zasięgu występowania tego gatunku, to dobrze zachowane fragmenty lasów grądowych oraz olsów. Największy udział w drzewostanie stanowi olsza z domieszką świerka i dęba.

Lasek Kurowski - fot. M. Mazur

Rezerwat "Dąbrowa Niżankowicka" - gatunkiem dominującym jest dąb bezszypułkowy z domieszką sosny i brzozy brodawkowatej. Drzewostany dębowe są pozostałością lasów niegdyś rozpowszechnionych w tym regionie i stanowią rzadkie już dzisiaj skupiska lasu liściastego.

Dąbrowa Niżankowicka - fot. P.Wysocki

Rezerwat "Węże" to jedyny na terenie Nadleśnictwa rezerwat geologiczny, stworzony w celu ochrony wzgórz wapiennych, z systemem krasowym i osadów krasowych zawierających szczątki zwierząt kopalnych. Ponadto celem rezerwatu jest także ochrona charakterystycznej nawapiennej roślinności naskalnej oraz muraw kserotermicznych. Rezerwat ten znajduje się w północnej części geologicznej jednostki określanej jako Jura Polska.

Od 1 stycznia 2004 roku Rezerwat HOŁDA został przekazany do Nadleśnictwa Złoczew w wyniku zmian terytorialnych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

100 sadzonek na 100-lecie Lasów Państwowych

100 sadzonek na 100-lecie Lasów Państwowych

Dziękujemy za ogromne zainteresowanie! Akcja dobiegła końca w dniu 27.03.2024 r.

 

Wiosna to czas, kiedy sadzimy najwięcej drzew. Dołącz do nas i weź udział w akcji 100 sadzonek na 100-lecie Lasów Państwowych. Odbierz 100 sadzonek modrzewia i posadź z nami drzewa!

 

Kto może wziąć udział w akcji?

Akcja dedykowana jest dla instytucji, firm, podmiotów publicznych, placówek oświatowych.

Co zrobić, żeby dostać sadzonki?

Wystarczy, że zgłosisz chęć wzięcia udziału wysyłając wiadomość na adres: wielun@lodz.lasy.gov.pl

Gdy tylko otrzymasz potwierdzenie umów telefonicznie termin odbioru sadzonek. Drzewka będą na Ciebie czekać na Szkółce Leśnej w Mierzycach.

Zasadź otrzymane drzewka wokół swojej placówki. Umieść zdjęcia posadzonych drzewek na swojej stronie internetowej lub profilu w mediach społecznościowych. Użyj logo Nadleśnictwa Wieluń i umieść formułkę

"Sadzonki otrzymano od Nadleśnictwa Wieluń w ramach akcji 100 sadzonek na 100-lecie Lasów Państwowych”.

O czym warto pamiętać?

Sadzonki, które od nas otrzymasz mają odkryte korzenie. Bardzo ważnym jest, aby nie dopuścić do ich przesuszenia. Dlatego przed odbiorem sadzonek naszykuj na nie np. foliówkę na czas transportu. Dobrym rozwiązaniem będzie zabranie wiadra z wilgotną ziemią, którą przysypiesz korzenie do momentu posadzenia drzewek.

Jak poprawnie posadzić drzewa?

Aby drzewa urosły zdrowe i silne, należy je poprawnie posadzić. Pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

  1. Wykonaj dołek na tyle duży, aby pomieścił cały system korzeniowy sadzonki.
  2. Umieść sadzonkę w dołku tak, aby korzenie nie były zawinięte.
  3. Zasyp korzenie ziemią i dobrze ją dociśnij. Upewnij się, że sadzonka nie wychodzi z ziemi przy próbie delikatnego pociągnięcia jej w górę.
  4. Podlej drzewka i upewnij się, że nie zostaną zjedzone przez roślinożerców ani przypadkowo skoszone. Aby temu zapobiec drzewka można ogrodzić lub opalikować.

Jakie miejsce wybrać dla modrzewia?

Modrzew to drzewo wybitnie światłożądne - znajdź dla niego dobrze nasłonecznione miejsce.

Unikaj miejsc, gdzie gleba jest ciężka i stagnuje w niej woda.

Pamiętaj, że modrzewie dorastają nawet do 40 metrów wysokości. Znajdź miejsce, gdzie drzewa będą mogły swobodnie wzrastać. Unikaj sadzenia zbyt blisko budynków i pod liniami energetycznymi.

 

*Akcja trwa do 27.03.2024 r. lub do wyczerpania zapasów.

Materiały do pobrania