Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja Nadleśnictwa Wieluń

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny i Leśnego Ośrodka Nasiennego.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i  ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Stanowisko do spraw ochrony informacji niejawnych także podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.

Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.

Stanowisko do spraw edukacji i promocji podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należą: prowadzenie zajęć edukacyjnych, kontakt z mediami, prowadzenie witryny internetowej nadleśnictwa, Biuletynu Informacji Publicznej i fan page'u nadleśnictwa na Facebooku.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Plener rzeźbiarski "Od drewna z lasu do rzeźby wielkogabarytowej"

Plener rzeźbiarski "Od drewna z lasu do rzeźby wielkogabarytowej"

Plener rzeźbiarski "Od drewna z lasu do rzeźby wielkogabarytowej" zakończony!

W ramach pleneru powstało pięć rzeźb przedstawiających członków rodziny młynarskiej. Rzeźby wykonali: Zbigniew Spodzieja, Grzegorz Kołaczek, Łukasz Zabłocki, Andrzej Kołaczek oraz nasz pracownik - leśniczy Zbigniew Jacoszek. Dzieła artystów stanęły pod wiatrakiem w Kocilewie i tam mogą być podziwiane przez zwiedzajacych zabytkowy wiatrak. Wydarzenie odbyło się we współpracy Nadleśnictwa Wieluń z Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

 

Plener odbywał się w ramach obchodów nadchodzącego stulecia Lasów Państwowych. Jego celem było przedstawienie mnogości możliwych zastosowań drewna pochodzącego z naszych lasów. W końcu drewno można przeznaczyć nie tylko na podłogi, stoły czy krzesła, ale też przedmioty z niego wykonane mogą mieć wymiar artystyczny. Ponadto podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję zapoznać się z kulturą i historią naszego regionu.

 

Uroczyste zakończenie pleneru miało miejsce 9 września 2023 roku. Rozpoczęło się o godzinie 10:00 pod siedzibą Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, skąd uczestnicy wyruszyli na rowerach do wiatraka w Kocilewie. W rajdzie rowerowym wzieło udział niemal 70 osób! Peleton dotarł na miejsce przed godziną 12:00, gdzie gości powitali Jan Książek Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Przemysław Wysocki p. o. Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Wieluń oraz rzeźbiarze. Następnie uczestnicy przejechali do parku przy Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, gdzie czekał na nich odpoczynek w cieniu drzew i posiłek zapewniony przez Muzeum.