Wydawca treści Wydawca treści

OFERTA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzania naszych okolic i zapoznania się z ofertą edukacyjną Nadleśnictwa Wieluń.

 

Nadleśnictwo Wieluń prowadzi nieodpłatne zajęcia edukacyjne dla zorganizowanych grup. Zajęcia, warsztaty i zabawy edukacyjne przeznaczone są dla grup maksymalnie 30-osobowych. Większe grupy zapraszamy na spacery z leśnikiem.

 

Proponowane tematy zajęć:

  • "Skarby przyrody" - gra edukacyjna dla najmłodszych,
  • Warstwy lasu,
  • Rozpoznawanie gatunków drzew leśnych,
  • Mieszkańcy lasów i rozpoznawanie tropów zwierząt,
  • Praca leśnika,
  • Drewno - surowiec doskonały.

 

W celu usprawnienia komunikacji oraz dobrej organizacji zajęć dla Państwa i naszej wygody stworzyliśmy formularz zgłoszenia zajęć, dzięki któremu w prosty sposób zaplanujemy spotkanie w lesie lub szkole. W nawiązaniu do przepisów RODO publikujemy również oświadczenie o wyrażeniu zgody na publikowanie zdjęć z udziałem dzieci na stronie Nadleśnictwa Wieluń oraz innych kanałach, które promują edukację przyrodniczo - leśną na terenie naszego nadleśnictwa.

 

Wypełniony formularz wraz z oświadczeniem można wysłać do biura Nadleśnictwa pocztą tradycyjną, pocztą elektroniczną lub dostarczyć osobiście.

W celu poprawnej weryfikacji wniosku i zachowania odpowiedniego terminu na przygotowanie się do zajęć, przedmiotowy wniosek i oświadczenie powinno wpłynąć do Nadleśnictwa na 7 dni przed planowanymi zajęciami. Przesłanie w/w dokumentów jest jednoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją Regulaminu uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych.

fot. Pracownicy Lasów Państwowych prowadzący zajęcia edukacyjne na dożynkach prezydenckich w Spale - wrzesień 2018 r.

 

Grupy zorganizowane mogą zwiedzać ścieżki z przewodnikiem, po uzgodnieniu terminu. 

 

 

Regulamin uczestnictwa, wniosek o przeprowadzenie zajeć edukacyjnych oraz oświadczenie o zgodzie na wykonywanie zdjęć podczas zajęć znajduje się poniżej:


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Rezerwaty

Rezerwaty

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Rezerwaty przyrody i inne formy ochrony przyrody na terenie nadleśnictwa

Na terenie Nadleśnictwa Wieluń występują 4 rezerwaty przyrody:

  • Rezerwat "Lasek Kurowski"
  • Rezerwat "Mokry Las"
  • Rezerwat "Dąbrowa Niżankowicka"
  • Rezerwat "Węże"

Łączna powierzchnia rezerwatów wynosi około 160 ha.

Na terenie rezerwatów ochroną objęte są gatunki drzew rodzimego pochodzenia, takie jak: sosna, jodła, dąb, olsza i brzoza tworzące drzewostany od III do VIII klasy wieku na siedliskach wilgotnych. Drzewostany te są dobrej jakości technicznej i hodowlanej.

"Bo na tym świecie, wszystko się miecie, w dolinę upadnie góra, tylko trwa stale to boskie dziecię, wieczna, niezmienna: Natura!"   K. Ujejski

   
     

Rezerwat "Mokry Las" to obiekt chroniący fragmenty lasów grądowych z udziałem jodły, grądów niskich i lasów łęgowych, stanowiących relikty zbiorowisk leśnych pokrywających niegdyś cały obszar uroczyska, w którym rezerwat jest położony. Teren rezerwatu stanowi więc lokalną ostoję gatunków flory i fauny, które związane są z siedliskami niskich torfowisk i łęgów oraz wilgotnych grądów.

Rezerwat "Lasek Kurowski" to obiekt chroniący lasy z udziałem jodły przy granicy zasięgu występowania tego gatunku, to dobrze zachowane fragmenty lasów grądowych oraz olsów. Największy udział w drzewostanie stanowi olsza z domieszką świerka i dęba.

Lasek Kurowski - fot. M. Mazur

Rezerwat "Dąbrowa Niżankowicka" - gatunkiem dominującym jest dąb bezszypułkowy z domieszką sosny i brzozy brodawkowatej. Drzewostany dębowe są pozostałością lasów niegdyś rozpowszechnionych w tym regionie i stanowią rzadkie już dzisiaj skupiska lasu liściastego.

Dąbrowa Niżankowicka - fot. P.Wysocki

Rezerwat "Węże" to jedyny na terenie Nadleśnictwa rezerwat geologiczny, stworzony w celu ochrony wzgórz wapiennych, z systemem krasowym i osadów krasowych zawierających szczątki zwierząt kopalnych. Ponadto celem rezerwatu jest także ochrona charakterystycznej nawapiennej roślinności naskalnej oraz muraw kserotermicznych. Rezerwat ten znajduje się w północnej części geologicznej jednostki określanej jako Jura Polska.

Od 1 stycznia 2004 roku Rezerwat HOŁDA został przekazany do Nadleśnictwa Złoczew w wyniku zmian terytorialnych.