Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
W Nadleśnictwie Wieluń odnowienia obejmują rocznie ok. 180 ha
Głównym celem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacenie lasów istniejących oraz kształtowanie nowych z respektowaniem warunków i procesów naturalnych przez:
stopniowe osiąganie stanów równowagi dynamicznej w ekosystemach leśnych, a w szczególności zgodności biocenozy leśnej z warunkami biotowpów,
zapewnianie produkcji drewna i innych użytków na zasadach reprodukcji rozszerzonej,
kształtowanie pozaprodukcyjnych funkcji lasu oraz przyjaznych powiązań gospodarki leśnej z otoczeniem społeczno-gospodarczym na zasadzie sprzężeń zwrotnych.
Przy formułowaniu szczegółowych celów hodowli lasu, które zgodnie z art. 18 ustawy o lasach powinny być określone w planie urządzania lasu dla każdego drzewostanu i urządzanego obiektu. Należy wyróżnić następujące cele:
Cele perspektywiczne (długookresowe) - polegają na określeniu pożądanej postaci drzewostanu w wieku jego dojrzałości do odowienia i pożądanej postaci drzewostanu. Cele perspektywiczne wyraża się w gospodarczych typach drzewostanów dla poszczególnych siedlisk, położenia i warunków środowiska przyrodniczego oraz w wiekach dojrzałości drzewostanów do odnowienia (wiekach rębności), które sa określane w planach urządania lasu.
Cele etapowe (średniookresowe) - obejmują od kilkunastu do kilkudziesięciu lat, które powinny być realizacyjnym rozwinięciem celów perspektywicznych, zgodnie z naturalna dynamiką rozwoju drzewostanu od fazy inicjalnej do starzenia się i odnowienia. Cele średniookresowe powinny uwzględniać potrzebę wprowadzania ewentualnych korekt w aktualnym stanie drzewostanów, niezbędnych dla osiągnięcia celów perspektywicznych.
Zapraszamy do zakupu drewna opałowego prosto z lasu!
Dlaczego warto wybrać drewno jako opał?
drewno to surowiec odnawialny - stare drzewa zastępowane są nowymi dzięki obsiewowi nasion lub sadzeniu lasu przez człowieka,
w procesie produkcji drewna nie jest zużywana dodatkowa energia (jak np. w procesie produkcji stali czy plastiku) - drewno po prostu przyrasta naturalnie,
popiół ze spalania drewna można użyć jako nawóz dla roślin,
drewno jest łatwodostępne i ma stosunkowo dobrą cenę
Jeżeli zdecydujemy się na drewno jako opał, to warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach i odpowiednio przygotować surowiec.
Drewno najłatwiej połupać, kiedy jest świeże (niedługo po ścięciu)
Drewno powinno być sezonowane, czyli pozostawione do przeschnięcia, przez okres 1,5 - 2 lat.
Drewno najepiej przechowywać na zewnątrz, w miejscu przewiewnym i zadaszonym, np. pod wiatą.
Jak kupić drewno z lasu?
Zakup drewna z lasu na własne potrzeby nie jest trudny. Sprzedażą drewna w ilościach detalicznych zajmują się leśniczowie bezpośrednio w kancelariach leśnictw. Przy zakupie drewna zostanie wydany dokument - tzw. asygnata, która potwierdza wydanie drewna kupującemu. Będąc w posiadaniu asygnaty możemy już odebrać swój opał. Drewno składowane jest w lesie i stamtąd musi być odebrane. Załadunek i transport są po stronie kupującego. Stos możemy zidentyfikować po numerze nabitym na drewno - musi on być zgodny z numerem wpisanym na asygnacie.
Tutaj znajduje się aktualna oferta sprzedaży drewna w leśnictwach.
Przed zakupem warto skontaktować się z leśniczym telefonicznie.
Jeżeli nie jesteś pewien które leśnictwo znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania, to skontaktuj się z biurem Nadleśnictwa pod numerem telefonu 438438191 - chętnie doradzimy wybór najbliższego leśnictwa.