Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
W Nadleśnictwie Wieluń odnowienia obejmują rocznie ok. 180 ha
Głównym celem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacenie lasów istniejących oraz kształtowanie nowych z respektowaniem warunków i procesów naturalnych przez:
stopniowe osiąganie stanów równowagi dynamicznej w ekosystemach leśnych, a w szczególności zgodności biocenozy leśnej z warunkami biotowpów,
zapewnianie produkcji drewna i innych użytków na zasadach reprodukcji rozszerzonej,
kształtowanie pozaprodukcyjnych funkcji lasu oraz przyjaznych powiązań gospodarki leśnej z otoczeniem społeczno-gospodarczym na zasadzie sprzężeń zwrotnych.
Przy formułowaniu szczegółowych celów hodowli lasu, które zgodnie z art. 18 ustawy o lasach powinny być określone w planie urządzania lasu dla każdego drzewostanu i urządzanego obiektu. Należy wyróżnić następujące cele:
Cele perspektywiczne (długookresowe) - polegają na określeniu pożądanej postaci drzewostanu w wieku jego dojrzałości do odowienia i pożądanej postaci drzewostanu. Cele perspektywiczne wyraża się w gospodarczych typach drzewostanów dla poszczególnych siedlisk, położenia i warunków środowiska przyrodniczego oraz w wiekach dojrzałości drzewostanów do odnowienia (wiekach rębności), które sa określane w planach urządania lasu.
Cele etapowe (średniookresowe) - obejmują od kilkunastu do kilkudziesięciu lat, które powinny być realizacyjnym rozwinięciem celów perspektywicznych, zgodnie z naturalna dynamiką rozwoju drzewostanu od fazy inicjalnej do starzenia się i odnowienia. Cele średniookresowe powinny uwzględniać potrzebę wprowadzania ewentualnych korekt w aktualnym stanie drzewostanów, niezbędnych dla osiągnięcia celów perspektywicznych.
Przetarg ofertowy na sprzedaż usług organizacji polowań w OHZ Nadleśnictwa Wieluń – sezon łowiecki 2025/2026
Przetarg ofertowy na sprzedaż usług organizacji polowań w OHZ Nadleśnictwa Wieluń – sezon łowiecki 2025/2026
21.02.2025 | Krzysztof Błaszczyk
Nadleśnictwo Wieluń z siedzibą w Wieluniu, ul. Żeromskiego 5, ogłasza postępowanie w zakresie wyboru najkorzystniejszej oferty sprzedaży usług organizacji polowań w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Wieluń na sezon 2025/2026. Oferent musi spełniać wszystkie wymagania zgodnie z art. 18 Ustawy z dnia 13 października 1995 roku Prawo łowieckie (Dz. U. z 2023 r. poz. 1082).
Okres zawarcia umowy: sezon 2025 / 2026 (do dnia 31 stycznia 2026 roku)
Osobą upoważnioną z ramienia Nadleśnictwa Wieluń do kontaktów w sprawie postępowania jest: Robert Krokowski, nr tel. 722 250 520.
Miejsce składania ofert: Sekretariat Nadleśnictwa Wieluń, ul. Żeromskiego 5, 98-300 Wieluń lub elektronicznie na adres poczty: wielun@lodz.lasy.gov.pl
Termin składania ofert: 05 marca 2025 roku
Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo do dodatkowych negocjacji.
Przedmiotowe postępowanie nie ma charakteru zamówienia publicznego. Oferentowi nie przysługuje prawo do protestów i odwołań.
Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo odwołania postępowania bez podanych przyczyn.