Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

W latach 2015-2016 opracowywany został nowy Plan Urządzenia Lasu na lata 2017-2026.

 

Decyzja Ministra Środowiska zatwierdzająca PUL Nadleśnictwa Wieluń

MATERIAŁY DO POBRANIA:

Instrukcja urządzania lasu

Treść Elaboratu i Planu Ochrony Przyrody - Strona BIP Nadleśnictwa Wieluń

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Plener rzeźbiarski "Od drewna z lasu do rzeźby wielkogabarytowej"

Plener rzeźbiarski "Od drewna z lasu do rzeźby wielkogabarytowej"

Plener rzeźbiarski "Od drewna z lasu do rzeźby wielkogabarytowej" zakończony!

W ramach pleneru powstało pięć rzeźb przedstawiających członków rodziny młynarskiej. Rzeźby wykonali: Zbigniew Spodzieja, Grzegorz Kołaczek, Łukasz Zabłocki, Andrzej Kołaczek oraz nasz pracownik - leśniczy Zbigniew Jacoszek. Dzieła artystów stanęły pod wiatrakiem w Kocilewie i tam mogą być podziwiane przez zwiedzajacych zabytkowy wiatrak. Wydarzenie odbyło się we współpracy Nadleśnictwa Wieluń z Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

 

Plener odbywał się w ramach obchodów nadchodzącego stulecia Lasów Państwowych. Jego celem było przedstawienie mnogości możliwych zastosowań drewna pochodzącego z naszych lasów. W końcu drewno można przeznaczyć nie tylko na podłogi, stoły czy krzesła, ale też przedmioty z niego wykonane mogą mieć wymiar artystyczny. Ponadto podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję zapoznać się z kulturą i historią naszego regionu.

 

Uroczyste zakończenie pleneru miało miejsce 9 września 2023 roku. Rozpoczęło się o godzinie 10:00 pod siedzibą Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, skąd uczestnicy wyruszyli na rowerach do wiatraka w Kocilewie. W rajdzie rowerowym wzieło udział niemal 70 osób! Peleton dotarł na miejsce przed godziną 12:00, gdzie gości powitali Jan Książek Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Przemysław Wysocki p. o. Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Wieluń oraz rzeźbiarze. Następnie uczestnicy przejechali do parku przy Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, gdzie czekał na nich odpoczynek w cieniu drzew i posiłek zapewniony przez Muzeum.