Asset Publisher
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Wykaz zadań ujętych w PUL:
Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.
Asset Publisher
Zakup lasów i gruntów do zalesienia
Zakup lasów i gruntów do zalesienia
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi ogłasza chęć zakupu lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia przez Nadleśnictwa na obszarze swojego działania
Jesteście Państwo właścicielami lasów lub gruntów, które są przeznaczone do zalesienia?
Zapraszamy do złożenia oferty sprzedaży Państwa nieruchomości Skarbowi Państwa - Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasom Państwowym.
W pierwszej kolejności nadleśnictwa są zainteresowane zakupem nieruchomości przylegających lub w bliskim sąsiedztwie gruntów w ich zarządzie, regulujących granicę polno-leśną.
Położenie Państwa działki/ek względem gruntów w zarządzie nadleśnictw możecie sprawdzić przy użyciu Banku Danych o Lasach (BDL) pod adresem https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy używając wyszukiwarki działek ewidencyjnych i Mapy BDL – Mapa form własności. Za pośrednictwem BDL możecie Państwo sprawdzić, z którym nadleśnictwem należy się kontaktować w celu złożenia oferty.
Kupując lasy i grunty przeznaczone do zalesienia nadleśnictwa realizują założenia Zarządzenia nr 79 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie zasad powiększania zasobów leśnych w wyniku nabywania lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia przez jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, opracowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa.
Odnośniki do ogłoszeń publikowanych przez Nadleśnictwa w zasięgu terytorialnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi znajdują się poniżej: