Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sprzedaż drewna opałowego

Sprzedaż drewna opałowego

Zapraszamy do zakupu drewna opałowego prosto z lasu!

Dlaczego warto wybrać drewno jako opał?

  • drewno to surowiec odnawialny - stare drzewa zastępowane są nowymi dzięki obsiewowi nasion lub sadzeniu lasu przez człowieka,
  • w procesie produkcji drewna nie jest zużywana dodatkowa energia (jak np. w procesie produkcji stali czy plastiku) - drewno po prostu przyrasta naturalnie,
  • popiół ze spalania drewna można użyć jako nawóz dla roślin,
  • drewno jest łatwodostępne i ma stosunkowo dobrą cenę

 

Jeżeli zdecydujemy się na drewno jako opał, to warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach i odpowiednio przygotować surowiec.

  1. Drewno najłatwiej połupać, kiedy jest świeże (niedługo po ścięciu)
  2. Drewno powinno być sezonowane, czyli pozostawione do przeschnięcia, przez okres 1,5 - 2 lat.
  3. Drewno najepiej przechowywać na zewnątrz, w miejscu przewiewnym i zadaszonym, np. pod wiatą.

 

Jak kupić drewno z lasu?

Zakup drewna z lasu na własne potrzeby nie jest trudny. Sprzedażą drewna w ilościach detalicznych zajmują się leśniczowie bezpośrednio w kancelariach leśnictw. Przy zakupie drewna zostanie wydany dokument - tzw. asygnata, która potwierdza wydanie drewna kupującemu. Będąc w posiadaniu asygnaty możemy już odebrać swój opał. Drewno składowane jest w lesie i stamtąd musi być odebrane. Załadunek i transport są po stronie kupującego. Stos możemy zidentyfikować po numerze nabitym na drewno - musi on być zgodny z numerem wpisanym na asygnacie.

Tutaj znajduje się aktualna oferta sprzedaży drewna w leśnictwach.

Przed zakupem warto skontaktować się z leśniczym telefonicznie.

Jeżeli nie jesteś pewien które leśnictwo znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania, to skontaktuj się z biurem Nadleśnictwa pod numerem telefonu 438438191 - chętnie doradzimy wybór najbliższego leśnictwa.