Asset Publisher Asset Publisher

Program "Zanocuj w lesie"

Program "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Wieluń

 

30 kwietnia 2021 roku Nadleśnictwo Wieluń przystąpiło do Programu "Zanocuj w lesie".  Wyznaczyło do tego celu obszar obejmujący tereny zlokalizowane w trzech leśnictwah: Cisowa, Ogroble oraz Niżankowice. Stanowi on ponad 1500 ha powierzchni lasów. Obszar programu obejmuje jedną z najbardziej urokliwych części ziemi wieluńskiej jaką jest załęczański łuk Warty. Miłośnicy nocowania w lesie będą mogli legalnie uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

 Pamiętaj, że w miejscu do którego się udasz, nie znajdziesz pola namiotowego, kuchenek ani pryszniców. Pamiętaj, żeby być dobrze przygotowanym do warunków terenowych. Przygotuj suchy prowiant, bo na terenie wieluńskich obszarów nie można rozpalać ognisk oraz nie przewiduje się możliwości wykorzystania kuchenek gazowych.

Lokalizacja widoczna jest na mapie, oraz z poziomu aplikacji mBDL, z menu wybierz - mapy BDL - mapa zagospodarowania turystycznego.

W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.

Jeśli chcesz nocować dłużej i/lub w większym gronie musisz dokonać zgłoszenia. Należy to zrobić za pomocą znajdującego się w załączniku poniżej "Formularza zgłoszenia noclegu" wysyłając go nas adres: wielun@lodz.lasy.gov.pl.

 

Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

 

PODSUMOWANIE

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru - Regulamin znajdziesz poniżej w załącznikach.
  2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/.Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.
  4. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Znajdziesz je poniżej w załączniku "Informacja o pracach leśnych_miesiąc maj" Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu !
  5. Z terminami polowań zbiorowych. Koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin terminy polowań. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
  6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza z załącznika oraz przesłanie go na adres: wielun@lodz.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

 

 Nadleśnictwo Wieluń przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

Aktualnie prowadzone prace gospodarcze (lipiec 2023 r.):

  • leśnictwo Ogroble, oddziały 108, 109, 123, 132, 18

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rezerwaty

Rezerwaty

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Rezerwaty przyrody i inne formy ochrony przyrody na terenie nadleśnictwa

Na terenie Nadleśnictwa Wieluń występują 4 rezerwaty przyrody:

  • Rezerwat "Lasek Kurowski"
  • Rezerwat "Mokry Las"
  • Rezerwat "Dąbrowa Niżankowicka"
  • Rezerwat "Węże"

Łączna powierzchnia rezerwatów wynosi około 160 ha.

Na terenie rezerwatów ochroną objęte są gatunki drzew rodzimego pochodzenia, takie jak: sosna, jodła, dąb, olsza i brzoza tworzące drzewostany od III do VIII klasy wieku na siedliskach wilgotnych. Drzewostany te są dobrej jakości technicznej i hodowlanej.

"Bo na tym świecie, wszystko się miecie, w dolinę upadnie góra, tylko trwa stale to boskie dziecię, wieczna, niezmienna: Natura!"   K. Ujejski

   
     

Rezerwat "Mokry Las" to obiekt chroniący fragmenty lasów grądowych z udziałem jodły, grądów niskich i lasów łęgowych, stanowiących relikty zbiorowisk leśnych pokrywających niegdyś cały obszar uroczyska, w którym rezerwat jest położony. Teren rezerwatu stanowi więc lokalną ostoję gatunków flory i fauny, które związane są z siedliskami niskich torfowisk i łęgów oraz wilgotnych grądów.

Rezerwat "Lasek Kurowski" to obiekt chroniący lasy z udziałem jodły przy granicy zasięgu występowania tego gatunku, to dobrze zachowane fragmenty lasów grądowych oraz olsów. Największy udział w drzewostanie stanowi olsza z domieszką świerka i dęba.

Lasek Kurowski - fot. M. Mazur

Rezerwat "Dąbrowa Niżankowicka" - gatunkiem dominującym jest dąb bezszypułkowy z domieszką sosny i brzozy brodawkowatej. Drzewostany dębowe są pozostałością lasów niegdyś rozpowszechnionych w tym regionie i stanowią rzadkie już dzisiaj skupiska lasu liściastego.

Dąbrowa Niżankowicka - fot. P.Wysocki

Rezerwat "Węże" to jedyny na terenie Nadleśnictwa rezerwat geologiczny, stworzony w celu ochrony wzgórz wapiennych, z systemem krasowym i osadów krasowych zawierających szczątki zwierząt kopalnych. Ponadto celem rezerwatu jest także ochrona charakterystycznej nawapiennej roślinności naskalnej oraz muraw kserotermicznych. Rezerwat ten znajduje się w północnej części geologicznej jednostki określanej jako Jura Polska.

Od 1 stycznia 2004 roku Rezerwat HOŁDA został przekazany do Nadleśnictwa Złoczew w wyniku zmian terytorialnych.