Asset Publisher Asset Publisher

Punkt Edukacyjny Mierzyce i Niżankowice

Leśny Punkt Edukacyjny Mierzyce usytuowany na terenie Szkółki Leśnej. Leśny Punkt Edukacyjny Niżankowice zlokalizowany jest tuż obok leśniczówki w Niżankowicach, w sąsiedztwie wieży obserwacyjnej p-poż.

Leśna ścieżka edukacyjna Nadleśnictwa Wieluń przygotowana została z myślą o młodzieży szkół podstawowych oraz młodzieży młodszych klas szkół średnich z Wielunia i okolic. Mamy nadzieję, że odegra ona znaczącą role w edukacji ekologicznej młodzieży, gdyż będzie miejscem gdzie można realizować tematy związane z ekologią, etologią i fenologią.

Zajęcia prowadzone na tej ścieżce umożliwiają ich uczestnikom prowadzenie obserwacji w naturalnych warunkach życia roślin i zwierząt - w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Prowadzący zajęcia ma szerokie możliwości pokazania pojedynczych organizmów i ich zespołów na tle bardzo często złożonych zależności występujących w przyrodzie. Uczestnicy zajęć, które odbywać się będą na leśnej ścieżce ekologicznej mają jedyną szansę wykazania się umiejętnością posługiwania się wiedzą w praktycznym działaniu.

Naszym zamysłem było, aby leśna ścieżka edukacyjna spełniła następujące zadania:

  • zapoznawała ze zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie,
  • ukazywała ciężką i trudną prace leśnika,
  • uczyła nawyków zachowywania się w kontaktach z przyrodą,
  • umożliwiała obserwowanie wpływu antropopresji w ekosystemie leśnym,
  • zachęcała młodzież do korzystania z zasobów przyrody, ale jednocześnie propagowała zasady ochrony przyrody,
  • kształtowała umiejętność obserwowania otaczającego nas świata.,

Chcemy, aby trasa wraz z informacjami zamieszonymi na tablicach informacyjnych stała się ważnym elementem popularyzacji wartości przyrodniczych.


Leśny Punkt Edukacyjny Niżankowice

 

Punkt w Niżankowicach swoimi walorami stworzony został dla osób odwiedzających spoza terenu Wielunia, głównie Działoszyna i okolic, dla których dojazd do Punktu na Szkółce leśnej jest uciążliwy ze względu na dość znaczną odległość.

 

Leśny Punkt Edukacyjny Radoszewice

 

Punkt zlokalizowano w sąsiedztwie siedziby leśnictwa Radoszewice jako reakcja Nadleśnictwa na duże zainteresowanie osób zamieszkujących okoliczne regiony a odwiedzających pozostałe nasze punkty edukacyjne.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Łowiectwo

Łowiectwo

     Nadleśnictwo Wieluń realizuje zadania z zakresu łowiectwa zgodnie z ustawa Prawo łowieckie z 13 października 1995 roku poprzez zatwierdzane przez Nadlesniczego rocznych planów łowieckich dla 22 dzierżawionych obwodów łowieckich, a także uczestniczy jako podmiot współdziałający przy wykonywaniu inwetaryzacji zwierzyny ww. obwodach łowieckich. Nadleśnictwo prowadzi także gospodarkę łowiecką w ramach Ośrodka Hodowli Zwierzyny, który stanowi wyłączony z wydzierżawienia obwód łowiecki.

W myśl art. 28 ustawy Prawo Łowieckie nadleśnictwo prowadzi gospodarkę łowiecką realizując założenia: 

  1. Prowadzenie wzorcowego zagospodarowania łowisk, wdrażanie nowych osiągnięć z zakresu łowiectwa.
  2. Prowadzenie badań naukowych.
  3. Odtwarzanie populacji zanikających gatunków zwierząt dziko żyjących.
  4. Prowadzenie szkoleń z zakresu łowiectwa. 

     Spełniając założenia ustawy Nadleśnictwo Wieluń organizuje spotkania oraz narady na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny dla kół łowieckich oraz przedstawicieli organizacji związanych z gospodarką łowiecką prezentując swoje osiągnięcia w zakresie zagospodarowania zarądzanego przez siebie obwodu łolwieckieg ooraz wdrażane nowych rozwiązań z zakresu prowadzenia gospodarki łowieckiej.

     Zarządzany przez nadleśnictwo Ośrodek Hodowli Zwierzyny stanowi obwód łowiecki leśny o powierzchni 9589 ha,  tym powierzchnia gruntów leśnych wynosi 4311 ha. Powierzchnia po wyłączeniach (art. 26 ustawy Prawo Łowieckie) wynosi 9359 ha. OHZ znajduje się w centralnej części Nadleśnictwa. Teren Ośrodka Hodowli Zwierzyny obfituje w zwierzynę grubą oraz drobną. Wśród gatunków zwierzyny grubej bytujących na terenie obwodu spotakć możemy: łosie, jelenie, sarny oraz dziki.

     Obwód Nadleśnictwa Wieluń jest miejscem dobrze udostępnionym i przygotowanym dla myśliwego jak i dla zwierzyny. Faktem potwierdzającym powyższą tezę jest wyposażenie obwodu w liczne urządzenia łowieckie tj.: paśniki, lizawki służące do podawania niezbędnych dla zwierzyny soli mineralnych, ambon stałye oraz przenośne przyczyniające się do zwiększenia bezpieczeństwa prowadzonych polowań. Na terenie OHZ funkcjonują przeznaczone dla zwierzyny poletka łowieckie.

      Nadlesnictwo Wieluń dba o polepszanie warunków bytowania zwierzyny w sezonie zimowym tj. w okresie gdy temperatura w dłuższym okresie spada poniżej  0oC i zalega gruba pokrywa śnieżna prowadząc dokarmianie zwierzyny poprzez wykładanie karmy treściwej (ziarna zbóż) oraz soczystej (buraki, ziemniaki). Teren obwodu obfituje również w wodę z uwagi na liczne cieki wodne, przepływającą rzekę wartę jak i również zbiorniki wodne przeznaczone do celów przeciwpożarowych zaadaptowane na potrzeby wodopojów.

     Z uwagi na coraz większy problem szkód w uprawach rolnych powodowanych przez zwierzynę prowadzone są na terenie obwodu nadleśnictwa prace ograniczające ich występowanie. W ramach ograniczania szkód od zwierzyny prowadzi się zabezpieczanie upraw rolnych przez stosowanie dozoru pól uprawnych przez myśliwych posiadających stosowne upoważnienia, grodzenia upraw za pomocą siatki, pastuchów, stosowanie substancji zapachowych, a także  wykonywane są pasy zaporowe (pasy gruntu na których przytalerzowane zostają ziarna zbóż przeznaczone do żerowania dla dzików).