Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby leśne

Nadleśnictwo Wieluń prowadzi gospodarkę leśną na podstawie planu urządzania lasu na lata 2017-2026 wg stanu na 01.01.2017r. zatwierdzonego przez Ministra Środowiska, Decyzją nr DL-I.611.74.2017 z dnia 03 października 2017 roku.

W/w plan składa się z następujących części:

Część opisowa - elaborat

Opisy taksacyjne dla wszystkich wydzieleń

Plan zagospodarowania

Mapy tematyczne (cięć, nasiennictwa, mapy przeglądowe)

Plany dla poszczególnych leśnictw

Dodatkową częścią planu jest wykonany operat glebowo-siedliskowy składający się z części opisowej i kartograficznej, w której przedstawiono charakterystykę gleb i występujące na tych glebach siedliska.

A. Lasy nadleśnictwa podzielono na następujące gospodarstwa:

1. Gospodarstwo specjalne do którego zostały włączone następujące kategorie drzewostanów:

Istniejące rezerwaty

Drzewostany nasienne gospodarcze i wyłączone

Lasy glebo- i wodochronne

2. Gospodarstwo zrębowe - zaliczono drzewostany występujące na siedlisku Bs, Bśw, Bw, BMśw, BMw, BMb, OL, przy czym z drzewostanów występujących na siedlisku BMśw i BMw utworzono podgospodarstwo Rębni Id.

3. Gospodarstwo przerębowo-zrębowe - zaliczono drzewostany występujące na siedlisku LMśw, LMw, Lśw, Lw, OLJ

4. Gospodarstwo przerębowe - zaliczono drzewostany na siedlisku Bb

Stosowanie poszczególnych sposobów zagospodarowania ma na celu wykorzystanie potencjalnych możliwości siedlisk - ukształtowanie drzewostanów wielogatunkowych, zróżnicowanych wiekowo, odpornych na działanie szkodników biotycznych i abiotycznych.

Charakterystyka stanu lasu i zasobów drzewnych

 

1) wg operatu Nadleśnictwa wg stanu na: 01.01.2017 r. 

 

Decyzja Ministra Środowiska zatwierdzająca plan urządzenia lasu na lata 2017-2026 dla Nadleśnictwa Wieluń

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Łowiectwo

Łowiectwo

     Nadleśnictwo Wieluń realizuje zadania z zakresu łowiectwa zgodnie z ustawa Prawo łowieckie z 13 października 1995 roku poprzez zatwierdzane przez Nadlesniczego rocznych planów łowieckich dla 22 dzierżawionych obwodów łowieckich, a także uczestniczy jako podmiot współdziałający przy wykonywaniu inwetaryzacji zwierzyny ww. obwodach łowieckich. Nadleśnictwo prowadzi także gospodarkę łowiecką w ramach Ośrodka Hodowli Zwierzyny, który stanowi wyłączony z wydzierżawienia obwód łowiecki.

W myśl art. 28 ustawy Prawo Łowieckie nadleśnictwo prowadzi gospodarkę łowiecką realizując założenia: 

  1. Prowadzenie wzorcowego zagospodarowania łowisk, wdrażanie nowych osiągnięć z zakresu łowiectwa.
  2. Prowadzenie badań naukowych.
  3. Odtwarzanie populacji zanikających gatunków zwierząt dziko żyjących.
  4. Prowadzenie szkoleń z zakresu łowiectwa. 

     Spełniając założenia ustawy Nadleśnictwo Wieluń organizuje spotkania oraz narady na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny dla kół łowieckich oraz przedstawicieli organizacji związanych z gospodarką łowiecką prezentując swoje osiągnięcia w zakresie zagospodarowania zarądzanego przez siebie obwodu łolwieckieg ooraz wdrażane nowych rozwiązań z zakresu prowadzenia gospodarki łowieckiej.

     Zarządzany przez nadleśnictwo Ośrodek Hodowli Zwierzyny stanowi obwód łowiecki leśny o powierzchni 9589 ha,  tym powierzchnia gruntów leśnych wynosi 4311 ha. Powierzchnia po wyłączeniach (art. 26 ustawy Prawo Łowieckie) wynosi 9359 ha. OHZ znajduje się w centralnej części Nadleśnictwa. Teren Ośrodka Hodowli Zwierzyny obfituje w zwierzynę grubą oraz drobną. Wśród gatunków zwierzyny grubej bytujących na terenie obwodu spotakć możemy: łosie, jelenie, sarny oraz dziki.

     Obwód Nadleśnictwa Wieluń jest miejscem dobrze udostępnionym i przygotowanym dla myśliwego jak i dla zwierzyny. Faktem potwierdzającym powyższą tezę jest wyposażenie obwodu w liczne urządzenia łowieckie tj.: paśniki, lizawki służące do podawania niezbędnych dla zwierzyny soli mineralnych, ambon stałye oraz przenośne przyczyniające się do zwiększenia bezpieczeństwa prowadzonych polowań. Na terenie OHZ funkcjonują przeznaczone dla zwierzyny poletka łowieckie.

      Nadlesnictwo Wieluń dba o polepszanie warunków bytowania zwierzyny w sezonie zimowym tj. w okresie gdy temperatura w dłuższym okresie spada poniżej  0oC i zalega gruba pokrywa śnieżna prowadząc dokarmianie zwierzyny poprzez wykładanie karmy treściwej (ziarna zbóż) oraz soczystej (buraki, ziemniaki). Teren obwodu obfituje również w wodę z uwagi na liczne cieki wodne, przepływającą rzekę wartę jak i również zbiorniki wodne przeznaczone do celów przeciwpożarowych zaadaptowane na potrzeby wodopojów.

     Z uwagi na coraz większy problem szkód w uprawach rolnych powodowanych przez zwierzynę prowadzone są na terenie obwodu nadleśnictwa prace ograniczające ich występowanie. W ramach ograniczania szkód od zwierzyny prowadzi się zabezpieczanie upraw rolnych przez stosowanie dozoru pól uprawnych przez myśliwych posiadających stosowne upoważnienia, grodzenia upraw za pomocą siatki, pastuchów, stosowanie substancji zapachowych, a także  wykonywane są pasy zaporowe (pasy gruntu na których przytalerzowane zostają ziarna zbóż przeznaczone do żerowania dla dzików).