Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Wykaz zadań ujętych w PUL:

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

100 sadzonek na 100-lecie Lasów Państwowych

100 sadzonek na 100-lecie Lasów Państwowych

Dziękujemy za ogromne zainteresowanie! Akcja dobiegła końca w dniu 27.03.2024 r.

 

Wiosna to czas, kiedy sadzimy najwięcej drzew. Dołącz do nas i weź udział w akcji 100 sadzonek na 100-lecie Lasów Państwowych. Odbierz 100 sadzonek modrzewia i posadź z nami drzewa!

 

Kto może wziąć udział w akcji?

Akcja dedykowana jest dla instytucji, firm, podmiotów publicznych, placówek oświatowych.

Co zrobić, żeby dostać sadzonki?

Wystarczy, że zgłosisz chęć wzięcia udziału wysyłając wiadomość na adres: wielun@lodz.lasy.gov.pl

Gdy tylko otrzymasz potwierdzenie umów telefonicznie termin odbioru sadzonek. Drzewka będą na Ciebie czekać na Szkółce Leśnej w Mierzycach.

Zasadź otrzymane drzewka wokół swojej placówki. Umieść zdjęcia posadzonych drzewek na swojej stronie internetowej lub profilu w mediach społecznościowych. Użyj logo Nadleśnictwa Wieluń i umieść formułkę

"Sadzonki otrzymano od Nadleśnictwa Wieluń w ramach akcji 100 sadzonek na 100-lecie Lasów Państwowych”.

O czym warto pamiętać?

Sadzonki, które od nas otrzymasz mają odkryte korzenie. Bardzo ważnym jest, aby nie dopuścić do ich przesuszenia. Dlatego przed odbiorem sadzonek naszykuj na nie np. foliówkę na czas transportu. Dobrym rozwiązaniem będzie zabranie wiadra z wilgotną ziemią, którą przysypiesz korzenie do momentu posadzenia drzewek.

Jak poprawnie posadzić drzewa?

Aby drzewa urosły zdrowe i silne, należy je poprawnie posadzić. Pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

  1. Wykonaj dołek na tyle duży, aby pomieścił cały system korzeniowy sadzonki.
  2. Umieść sadzonkę w dołku tak, aby korzenie nie były zawinięte.
  3. Zasyp korzenie ziemią i dobrze ją dociśnij. Upewnij się, że sadzonka nie wychodzi z ziemi przy próbie delikatnego pociągnięcia jej w górę.
  4. Podlej drzewka i upewnij się, że nie zostaną zjedzone przez roślinożerców ani przypadkowo skoszone. Aby temu zapobiec drzewka można ogrodzić lub opalikować.

Jakie miejsce wybrać dla modrzewia?

Modrzew to drzewo wybitnie światłożądne - znajdź dla niego dobrze nasłonecznione miejsce.

Unikaj miejsc, gdzie gleba jest ciężka i stagnuje w niej woda.

Pamiętaj, że modrzewie dorastają nawet do 40 metrów wysokości. Znajdź miejsce, gdzie drzewa będą mogły swobodnie wzrastać. Unikaj sadzenia zbyt blisko budynków i pod liniami energetycznymi.

 

*Akcja trwa do 27.03.2024 r. lub do wyczerpania zapasów.