Asset Publisher Asset Publisher

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Na terenie Nadleśnictwa Wieluń jest aż 46 użytków ekologicznych, które łącznie zajmują powierzchnię 86,88 ha.

Użytek czy nieużytek?

Użytki ekologiczne to pozostałości ekosystemów mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Często tą formą ochrony przyrody obejmowane są tak naprawdę nieużytki, grunty niezagospodarowane, ale mające dużą wartość przyrodniczą, takie jak np. bagna, torfowiska czy śródpolne zadrzewienia. Takie miejsca stają się ostojami wielu gatunków zwierząt, stanowią element korytarzy ekologicznych oraz są miejscem występowania cennych gatunków roślin.

Użytki ekologiczne, które warto zobaczyć

Największym i jednocześnie najbardziej znanym użytkiem ekologicznym na terenie Nadleśnictwa Wieluń jest Wronia Woda, będąca starorzeczem Warty. Wronia Woda znajduje się w leśnictwie Ogroble i zajmuje powierzchnię ponad 21 ha. Krajobraz wokół tego użytku ekologicznego jest bardzo urozmaicony. Z jednej strony otoczony jest stromą piaszczystą skarpą porośniętą przez sosnowy bór, z drugiej natomiast - korytem rzeki Warty. Sam użytek to otwarta woda oraz tereny porośnięte roślinnością szuwarową. Zaobserwować tu można wiele gatunków ptactwa wodnego.

Do użytku można dotrzeć m. in. szlakiem rowerowym "Nadwarciańskich Krajobrazów" EWI 7.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sprzedaż drewna opałowego

Sprzedaż drewna opałowego

Zapraszamy do zakupu drewna opałowego prosto z lasu!

Dlaczego warto wybrać drewno jako opał?

  • drewno to surowiec odnawialny - stare drzewa zastępowane są nowymi dzięki obsiewowi nasion lub sadzeniu lasu przez człowieka,
  • w procesie produkcji drewna nie jest zużywana dodatkowa energia (jak np. w procesie produkcji stali czy plastiku) - drewno po prostu przyrasta naturalnie,
  • popiół ze spalania drewna można użyć jako nawóz dla roślin,
  • drewno jest łatwodostępne i ma stosunkowo dobrą cenę

 

Jeżeli zdecydujemy się na drewno jako opał, to warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach i odpowiednio przygotować surowiec.

  1. Drewno najłatwiej połupać, kiedy jest świeże (niedługo po ścięciu)
  2. Drewno powinno być sezonowane, czyli pozostawione do przeschnięcia, przez okres 1,5 - 2 lat.
  3. Drewno najepiej przechowywać na zewnątrz, w miejscu przewiewnym i zadaszonym, np. pod wiatą.

 

Jak kupić drewno z lasu?

Zakup drewna z lasu na własne potrzeby nie jest trudny. Sprzedażą drewna w ilościach detalicznych zajmują się leśniczowie bezpośrednio w kancelariach leśnictw. Przy zakupie drewna zostanie wydany dokument - tzw. asygnata, która potwierdza wydanie drewna kupującemu. Będąc w posiadaniu asygnaty możemy już odebrać swój opał. Drewno składowane jest w lesie i stamtąd musi być odebrane. Załadunek i transport są po stronie kupującego. Stos możemy zidentyfikować po numerze nabitym na drewno - musi on być zgodny z numerem wpisanym na asygnacie.

Tutaj znajduje się aktualna oferta sprzedaży drewna w leśnictwach.

Przed zakupem warto skontaktować się z leśniczym telefonicznie.

Jeżeli nie jesteś pewien które leśnictwo znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania, to skontaktuj się z biurem Nadleśnictwa pod numerem telefonu 438438191 - chętnie doradzimy wybór najbliższego leśnictwa.