Asset Publisher Asset Publisher

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Na terenie Nadleśnictwa Wieluń jest aż 46 użytków ekologicznych, które łącznie zajmują powierzchnię 86,88 ha.

Użytek czy nieużytek?

Użytki ekologiczne to pozostałości ekosystemów mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Często tą formą ochrony przyrody obejmowane są tak naprawdę nieużytki, grunty niezagospodarowane, ale mające dużą wartość przyrodniczą, takie jak np. bagna, torfowiska czy śródpolne zadrzewienia. Takie miejsca stają się ostojami wielu gatunków zwierząt, stanowią element korytarzy ekologicznych oraz są miejscem występowania cennych gatunków roślin.

Użytki ekologiczne, które warto zobaczyć

Największym i jednocześnie najbardziej znanym użytkiem ekologicznym na terenie Nadleśnictwa Wieluń jest Wronia Woda, będąca starorzeczem Warty. Wronia Woda znajduje się w leśnictwie Ogroble i zajmuje powierzchnię ponad 21 ha. Krajobraz wokół tego użytku ekologicznego jest bardzo urozmaicony. Z jednej strony otoczony jest stromą piaszczystą skarpą porośniętą przez sosnowy bór, z drugiej natomiast - korytem rzeki Warty. Sam użytek to otwarta woda oraz tereny porośnięte roślinnością szuwarową. Zaobserwować tu można wiele gatunków ptactwa wodnego.

Do użytku można dotrzeć m. in. szlakiem rowerowym "Nadwarciańskich Krajobrazów" EWI 7.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

100 sadzonek na 100-lecie Lasów Państwowych

100 sadzonek na 100-lecie Lasów Państwowych

Dziękujemy za ogromne zainteresowanie! Akcja dobiegła końca w dniu 27.03.2024 r.

 

Wiosna to czas, kiedy sadzimy najwięcej drzew. Dołącz do nas i weź udział w akcji 100 sadzonek na 100-lecie Lasów Państwowych. Odbierz 100 sadzonek modrzewia i posadź z nami drzewa!

 

Kto może wziąć udział w akcji?

Akcja dedykowana jest dla instytucji, firm, podmiotów publicznych, placówek oświatowych.

Co zrobić, żeby dostać sadzonki?

Wystarczy, że zgłosisz chęć wzięcia udziału wysyłając wiadomość na adres: wielun@lodz.lasy.gov.pl

Gdy tylko otrzymasz potwierdzenie umów telefonicznie termin odbioru sadzonek. Drzewka będą na Ciebie czekać na Szkółce Leśnej w Mierzycach.

Zasadź otrzymane drzewka wokół swojej placówki. Umieść zdjęcia posadzonych drzewek na swojej stronie internetowej lub profilu w mediach społecznościowych. Użyj logo Nadleśnictwa Wieluń i umieść formułkę

"Sadzonki otrzymano od Nadleśnictwa Wieluń w ramach akcji 100 sadzonek na 100-lecie Lasów Państwowych”.

O czym warto pamiętać?

Sadzonki, które od nas otrzymasz mają odkryte korzenie. Bardzo ważnym jest, aby nie dopuścić do ich przesuszenia. Dlatego przed odbiorem sadzonek naszykuj na nie np. foliówkę na czas transportu. Dobrym rozwiązaniem będzie zabranie wiadra z wilgotną ziemią, którą przysypiesz korzenie do momentu posadzenia drzewek.

Jak poprawnie posadzić drzewa?

Aby drzewa urosły zdrowe i silne, należy je poprawnie posadzić. Pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

  1. Wykonaj dołek na tyle duży, aby pomieścił cały system korzeniowy sadzonki.
  2. Umieść sadzonkę w dołku tak, aby korzenie nie były zawinięte.
  3. Zasyp korzenie ziemią i dobrze ją dociśnij. Upewnij się, że sadzonka nie wychodzi z ziemi przy próbie delikatnego pociągnięcia jej w górę.
  4. Podlej drzewka i upewnij się, że nie zostaną zjedzone przez roślinożerców ani przypadkowo skoszone. Aby temu zapobiec drzewka można ogrodzić lub opalikować.

Jakie miejsce wybrać dla modrzewia?

Modrzew to drzewo wybitnie światłożądne - znajdź dla niego dobrze nasłonecznione miejsce.

Unikaj miejsc, gdzie gleba jest ciężka i stagnuje w niej woda.

Pamiętaj, że modrzewie dorastają nawet do 40 metrów wysokości. Znajdź miejsce, gdzie drzewa będą mogły swobodnie wzrastać. Unikaj sadzenia zbyt blisko budynków i pod liniami energetycznymi.

 

*Akcja trwa do 27.03.2024 r. lub do wyczerpania zapasów.