Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
Ogłoszenie o naradzie urządzeniowej
Ogłoszenie o naradzie urządzeniowej
Dyrektor
Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi
w związku z rozpoczęciem prac mających na celu opracowanie projektu Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Wieluń na lata 2027-2036 wraz z Programem Ochrony Przyrody i Prognozą oddziaływania tego planu na Środowisko
zawiadamia o:
zwołaniu w dniu 18 marca 2025 roku o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Oberży Knieja, Raducki Folwark 40, 98-320 Osjaków, Narady Urządzeniowej, której podstawowym zadaniem jest przedstawienie oraz uzupełnienie założeń do projektu planu urządzenia lasu.
Zapraszam przedstawicieli urzędów, samorządów, przedsiębiorców leśnych oraz organizacji zainteresowanych gospodarką leśną i ochroną przyrody w lasach nadleśnictwa do uczestniczenia w Naradzie Urządzeniowej.
Ze względów organizacyjnych, osoby i instytucje zainteresowane uczestnictwem w ww. naradzie proszone są o zgłoszenie swojego udziału do Nadleśnictwa Wieluń pisemnie, telefonicznie lub pocztą elektroniczną najpóźniej do dnia 10 marca 2025 roku.