Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

OFERTA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

OFERTA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzania naszych okolic i zapoznania się z ofertą edukacyjną Nadleśnictwa Wieluń.

 

Nadleśnictwo Wieluń prowadzi nieodpłatne zajęcia edukacyjne dla zorganizowanych grup. Zajęcia, warsztaty i zabawy edukacyjne przeznaczone są dla grup maksymalnie 30-osobowych. Większe grupy zapraszamy na spacery z leśnikiem.

 

Proponowane tematy zajęć:

  • "Skarby przyrody" - gra edukacyjna dla najmłodszych,
  • Warstwy lasu,
  • Rozpoznawanie gatunków drzew leśnych,
  • Mieszkańcy lasów i rozpoznawanie tropów zwierząt,
  • Praca leśnika,
  • Drewno - surowiec doskonały.

 

W celu usprawnienia komunikacji oraz dobrej organizacji zajęć dla Państwa i naszej wygody stworzyliśmy formularz zgłoszenia zajęć, dzięki któremu w prosty sposób zaplanujemy spotkanie w lesie lub szkole. W nawiązaniu do przepisów RODO publikujemy również oświadczenie o wyrażeniu zgody na publikowanie zdjęć z udziałem dzieci na stronie Nadleśnictwa Wieluń oraz innych kanałach, które promują edukację przyrodniczo - leśną na terenie naszego nadleśnictwa.

 

Wypełniony formularz wraz z oświadczeniem można wysłać do biura Nadleśnictwa pocztą tradycyjną, pocztą elektroniczną lub dostarczyć osobiście.

W celu poprawnej weryfikacji wniosku i zachowania odpowiedniego terminu na przygotowanie się do zajęć, przedmiotowy wniosek i oświadczenie powinno wpłynąć do Nadleśnictwa na 7 dni przed planowanymi zajęciami. Przesłanie w/w dokumentów jest jednoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją Regulaminu uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych.

fot. Pracownicy Lasów Państwowych prowadzący zajęcia edukacyjne na dożynkach prezydenckich w Spale - wrzesień 2018 r.

 

Grupy zorganizowane mogą zwiedzać ścieżki z przewodnikiem, po uzgodnieniu terminu. 

 

 

Regulamin uczestnictwa, wniosek o przeprowadzenie zajeć edukacyjnych oraz oświadczenie o zgodzie na wykonywanie zdjęć podczas zajęć znajduje się poniżej: