Asset Publisher Asset Publisher

Obszary Natura 200

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:

  • obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
  • specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i  zwierząt.

Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.

Obszary Natura 2000 stanowią 40 proc. gruntów w zarządzie Lasów Państwowych, zajmują ponad 2,8 mln ha

Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823 obszary ochrony siedlisk (SOO), w tym 364 obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.

Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.

Na terenie naszego nadleśnictwa wyznaczony jest jeden obszar Natura 2000 - Załęczański Łuk Warty. Obejmuje on dolinę rzeki między Lisowicami a Kochlewem oraz tereny w zakolu rzeki o łącznej powierzchni 9 317,2 ha. Krajobraz jest urozmaicony dzięki polodowcowym formom terenu, takim jak wzgórza morenowe, równiny piaszczyste i sandry. Występują tu także utwory krasowe: skałki, jaskinie, źródła.

Załęczański Łuk Warty został uznany za ostoję ważną dla ochrony różnorodności biologicznej. Stwierdzono tu występowanie przeszło 100 różnych siedlisk, w tym kilkunastu z Załącznika I Dyrektywy Siedliskowej. Ponadto występuje tu 8 gatunków zwierząt wymienionych w Załączniku II (nocek Bechsteina, nocek duży, bóbr europejski, traszka grzebieniasta, minóg strumieniowy, boleń pospolity, piskorz), a także cenne gatunki roślin chronionych prawnie, rzadkich lub lokalnie zagrożonych, m. in. dzwonecznik wonny.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

ŁÓDZKA SUBMISJA DREWNA CENNEGO W NADLEŚNICTWIE BRZEZINY

ŁÓDZKA SUBMISJA DREWNA CENNEGO W NADLEŚNICTWIE BRZEZINY

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi zaprasza do wzięcia udziału w Łódzkiej Submisji Drewna Cennego w Nadleśnictwie Brzeziny.

W ofercie sprzedaży znajduje się łącznie 462,11 m3 surowca drzewnego (412 kłód i dłużyc) w tym:

- surowca dębowego W0 - 441,57 m3,                                                                                                    

- surowca bukowego W0 - 20,54 m3.

Wielkowymiarowe drewno dębowe i bukowe przygotowane zostało do sprzedaży w postaci kłód i dłużyc, stanowiących oddzielne losy.

Zapraszamy do oględzin surowca znajdującego się na składnicy Wykno, położonej na terenie Nadleśnictwa Brzeziny  w dniach 8 – 18.11.2024 roku, w dni robocze w godz. 8:00 - 15:00. GPS: 51°39'23.4"N 19°54'39.8"E, X:421510.48 Y:563003.09.

Oferty należy składać do sekretariatu Nadleśnictwa Brzeziny z siedzibą w miejscowości Kaletnik, ul. Główna 3, 95 – 040 Koluszki w zamkniętych kopertach lub pocztą elektroniczną na adres submisja@lodz.lasy.gov.pl do dnia 19 listopada 2024r., do godziny 9.00.

Publiczne otwarcie ofert nastąpi w dniu 19 listopada 2024 r., o godz. 10.00 na świetlicy Nadleśnictwa Brzeziny z siedzibą w Kaletniku ul. Główna 3, 95-040 Koluszki.

Szczegółowe informacje dotyczące Submisji, w tym m.in.: Regulamin submisji, Wzór umowy na sprzedaż drewna oraz wzory dokumentów niezbędnych do złożenia oferty (Oświadczenie oferenta, Karta oferenta i Karta ofertowa z części A katalogu) znajdą się w Katalogu submisji zamieszczonym  na stronie internetowej RDLP w Łodzi - https://www.lodz.lasy.gov.pl/aktualnosci oraz na stronach internetowych nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Łodzi. Katalog submisji od dnia 7.11.2024 roku dostępny będzie również w formie papierowej  w biurze RDLP w Łodzi (w Wydziale Gospodarki Drewnem), w biurach nadleśnictw oraz na składnicy Wykno.

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Drewnem e-mail: marketing@lodz.lasy.gov.pl oraz pracownicy Nadleśnictwa Brzeziny e-mail: brzeziny@lodz.lasy.gov.pl.

Dokumentacja fotograficzna surowca pod adresem https://chmura.lasy.gov.pl/owncloud/index.php/s/AwG1wuUr3G0Zeu8

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Submisji!