Położenie

Położenie geograficzne zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Wieluń na tle innych nadleśnictw

Historia

Legenda głosi, iż w roku 1283, książę Władysław Odonicz polując w tutejszych puszczach, napotkał w lesie jelenia z krzyżem między rogami. Dla upamiętnienia tego niezwykłego zdarzenia kazał wybudować najpierw klasztor, a później osadę, którą początkowo nazywano Jeleń, poźniej Wieleń, a dziś jest to Wieluń.

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

INFORMACJA O WYKONANIU BARIERY ZAPACHOWEJ OGRANICZAJĄCEJ MIGRACJĘ DZIKÓW

INFORMACJA O WYKONANIU BARIERY ZAPACHOWEJ OGRANICZAJĄCEJ MIGRACJĘ DZIKÓW

Nadleśnictwo Wieluń informuje, że od dnia 20 maja 2025 roku wykonywane będą ogrodzenia zapachowe, których zadaniem ma być zatrzymanie lub ograniczenie migracji dzików na terenie województwa łódzkiego.

Bariera zapachowa wykonana została zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Łódzkiego z dnia 6 maja 2025 roku w sprawie wykonania barier zapachowych zatrzymujących lub ograniczających migrację dzików na terenie województwa łódzkiego.

Celem bariery zapachowej, którą stanowi oprysk z wykorzystaniem repelentu na pasie o szerokości około 2 metrów, jest zapobieżenie rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń – zakaźnej wirusowej choroby występującej u świń i dzików.