Webcontent-Anzeige
lasy nadlesnictwa
Pod zarządem Nadleśnictwa Wieluń znajduje się niemal 18 tys. ha lasów. Zasięg terytorialny to prawie 1500 km2. Nadleśnictwo Wieluń dzieli się na dwa obręby: Cisowa i Kraszkowice oraz trzynaście leśnictw: Cisowa, Ogroble, Budziaki, Ożarów, Marki, Czarnożyły, Sieniec, Radoszewice, Siemkowice, Mokry Las, Jodłowiec i Niżankowice
Zgodnie z podziałem geograficznym kraju [Kondracki 1998], Nadleśnictwo Wieluń należy do następujących jednostek geograficznych Obszar: Europa Zachodnia, Podobszar: Pozaalpejska Europa Zachodnia, Prowincja: Niż Środkowoeuropejski, Wyżyny Polskie, Podprowincja: Niziny Środkowopolskie oraz Wyżyna Śląsko-Krakowska.
Charakterystyka warunków przyrodniczych Nadleśnictwa Wieluń
Lasy Nadleśnictwa Wieluń położone są w VI Krainie Małopolskiej, w dwóch mezoregionach: Sieradzko-Łódzkim oraz Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej.
Klimat
- Temperatura
W latach 2009 – 2013 średnia roczna temperatura powietrza wynosiła 8℃, najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnia temperaturą 17,9℃, a najzimniejszym styczeń, kiedy średnia temperatura wynosi -3,3℃. Z prowadzonych obserwacji wynika że średni czas trwania lata termicznego to 90 dni, oraz około 200 dni bez okresu przymrozkowego w ciągu roku. Średnia roczna temperatura powietrza okresu wegetacyjnego wynosi: 16℃, średnia długość okresu wegetacyjnego wacha się od 200 do 210 dni. Analizując lata 2009 – 2013 można stwierdzić iż dominującymi typami pogody są: umiarkowana ciepła (252 dni), z opadem (165 dni), pochmurna (125 dni).
- Opady
Na podstawie informacji zawartych w „Pięcioletniej ocenie, jakości powietrza w województwie łódzkim w latach 2009 – 2013” opublikowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi, można stwierdzić że na terenie nadleśnictwa suma największych opadów występuje w maju (119 mm), oraz w lipcu (111 mm), natomiast najniższe sumy opadów poniżej 50 mm odnotowuje się w lutym i marcu oraz w okresie od września do listopada. Średnia roczna suma opadów wacha się od 550 – 650 mm, natomiast w sezonie wegetacyjnym jest to 200 mm. Zachmurzenie nieba szacuj się na 125 dni przy czym najbardziej pochmurne miesiące to grudzień i listopad. Długość zalegania pokrywy śnieżnej 50 – 60 dni.
- Wiatry
Na obszarze Nadleśnictwa Wieluń w ciągu roku dominują wiatry o kierunkach: południowo-zachodnich, zachodnich i północno zachodnich. Jednakże udział poszczególnych kierunków wiatrów nie jest jednakowy w ciągu całego roku. W lecie przeważają wiatry o kierunku zachodnim i północno-zachodnim. Jesienią rośnie udział wiatrów przybierających kierunek wschodni i południowo-wschodni. Zimą przeważają wiatry wiejące z południowego-zachodu. Natomiast wiosna cechuje się względnie równomiernym rozkładem kierunków wiatru. Jednak dominującym kierunkiem jest zawsze kierunek zachodni, a wiatry wiejące z niego osiągają największe prędkości, wiatry te w skali roku stanowią 17 – 23%.
Warunki hydrologiczne
Cały obszar Nadleśnictwa należy do zlewni Odry, która dominuje swoim zasięgiem, również zlewnie Warty wraz z jej systemami rzecznymi. Warta jest największą rzeką na terenie nadleśnictwa a jej całkowita długość w granicy zasięgu wynosi około 67 km. Na terenie Nadleśnictwa Wieluń nie występują duże naturalne zbiorniki wód stojących, w związku z czym ważną rolę odgrywają podmokłe tereny torfowo-bagienne, starorzecza, naturalne zbiorniki które powstały w wyniku przesunięcia się koryta rzeki, a w czasie wezbrań napełniane są wodami danej rzeki.
Warunki glebowe
Na gruntach nadleśnictwa wyróżniono 15 typów i 44 podtypu gleb. Dominującym typem są gleby rdzawe (60,74% powierzchni ogólnej nadleśnictwa), następnie bielicowe (20,03% powierzchni ogólnej nadleśnictwa) i brunatne (7,47% powierzchni ogólnej nadleśnictwa). Pozostałe 12 typów gleby zajmuje 11,76%.
Rzeźba terenu
Nadleśnictwo Wieluń charakteryzuje się płasko równinną, nisko pagórkowatą oraz nisko falistą rzeźbą terenu. Większość terenu stanowią równiny z miejscowymi niskimi pagórkami. Przeważającą część krajobrazu tworzą piaszczyste równiny polodowcowe, wzgórza morenowe i lokalnie występujące jurajskie ostańce wapienne. Spotykane są również zjawiska krasowe takie jak; studnie, leje, wywierzyska oraz jaskinie. Główną formą tego terenu jest wysoczyna morenowa zlodowacenia środkowopolskiego, charakteryzująca się płaskim, delikatnie falistym, z nielicznymi pagórkami poddanymi erozji obszarem.
Zasoby leśne
Na terenie Nadleśnictwa Wieluń wyróżniono 14 typów siedliskowych. Największą powierzchnię zajmują kolejno siedliska: boru mieszanego świeżego (BMśw) (33,23%), boru świeżego (Bśw) (31,85%), lasu mieszanego świeżego (LMśw) (13,44%), boru mieszanego wilgotnego (BMw) ( 10,76%) oraz lasu mieszanego wilgotnego (LMw) (4,32%).
W przypadku siedlisk borowych dominują drzewostany sosnowe. Sośniny panują również na siedliskach lasu mieszanego świeżego i lasu bagiennego. Siedliska lasu wilgotnego chrakteryzują się obecnością drzewostanów olszowych, natomiast drzewostany dębowe występują licznie na siedlisku lasu mieszanego świeżego.
Wskaźnik |
Jednostka |
Nadleśnictwo Wieluń |
Przeciętna zasobność drzewostanów |
m3/ha |
298 |
Przeciętny wiek |
Lata |
66 |
Bieżący przyrost roczny |
m3/ha |
5,88 |
Asset Publisher
OFERTA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
OFERTA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzania naszych okolic i zapoznania się z ofertą edukacyjną Nadleśnictwa Wieluń.
Nadleśnictwo Wieluń prowadzi nieodpłatne zajęcia edukacyjne dla zorganizowanych grup. Zajęcia, warsztaty i zabawy edukacyjne przeznaczone są dla grup maksymalnie 30-osobowych. Większe grupy zapraszamy na spacery z leśnikiem.
Proponowane tematy zajęć:
- "Skarby przyrody" - gra edukacyjna dla najmłodszych,
- Warstwy lasu,
- Rozpoznawanie gatunków drzew leśnych,
- Mieszkańcy lasów i rozpoznawanie tropów zwierząt,
- Praca leśnika,
- Drewno - surowiec doskonały.
W celu usprawnienia komunikacji oraz dobrej organizacji zajęć dla Państwa i naszej wygody stworzyliśmy formularz zgłoszenia zajęć, dzięki któremu w prosty sposób zaplanujemy spotkanie w lesie lub szkole. W nawiązaniu do przepisów RODO publikujemy również oświadczenie o wyrażeniu zgody na publikowanie zdjęć z udziałem dzieci na stronie Nadleśnictwa Wieluń oraz innych kanałach, które promują edukację przyrodniczo - leśną na terenie naszego nadleśnictwa.
Wypełniony formularz wraz z oświadczeniem można wysłać do biura Nadleśnictwa pocztą tradycyjną, pocztą elektroniczną lub dostarczyć osobiście.
fot. Pracownicy Lasów Państwowych prowadzący zajęcia edukacyjne na dożynkach prezydenckich w Spale - wrzesień 2018 r.
Grupy zorganizowane mogą zwiedzać ścieżki z przewodnikiem, po uzgodnieniu terminu.
Regulamin uczestnictwa, wniosek o przeprowadzenie zajeć edukacyjnych oraz oświadczenie o zgodzie na wykonywanie zdjęć podczas zajęć znajduje się poniżej: